El İlanları

Göster:
Sırala:
El İlanları

El İlanı Baskı

Bir ürünün ya da firmanın reklamının yapılması satışlara ve tanıtıma direkt olarak etki etmektedir. Dünyanın en büyük firmalarının reklam işçin ayırdığı milyonlarca liralık bütçeler de reklamlardan alınan geri dönüşlerin kanıtı olarak gösterilebilir. Bu doğrultuda reklam günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte çok farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Bazı yöntemler eski dönemlerden günümüze kadar devamlılığını sürdürürken bazı reklam çeşitleri yeni yeni hayatımıza girmektedir. Genel olarak eski dönemlerden günümüze kadar devamlılığını sürdüren reklam çeşitleri bunu başarısına borçludur. El ilanları da yıllardır kullanılan en başarılı reklam seçeneklerinden birisi olarak gösterilmektedir. Peki, el ilanı nedir?

El İlanları Nedir ve Nasıl tüketicilere Ulaşmaktadır?

El ilanı baskı ile üretilen kâğıtların doğru tüketicilere ulaştırılması ile birlikte firmaların ve ürünlerin tanıtımlarının yapıldığı reklam araçlarıdır. Firmalar kendi misyonlarını ya da yeni çıkan ürünlerini rahatlıkla el ilanları ile birlikte tanıtabilmektedir. Genel olarak el ilanları isminden de anlaşıldığı gibi kişilerin elleriyle rahatlıkla tutabilecekleri ve üzerlerinde yazan yazıları okuyabildikleri kâğıtlardır. Bu doğrultuda birçok firma el ilanı üretimi yapan şirketler ile görüşerek kendileri için bu reklam araçlarının üretilmesini talep ederler. El ilanı fiyatları da oldukça uygun seviyelerde olduğu için firmaların en önemli reklam araçları arasında gösterilmektedir.

El İlanı Fiyatları Hangi Etmenlere Göre Değişmektedir?

El ilanlarında en önemli etmen el ilanının boyutudur. Bu boyutlar kâğıtların evrensel boyutlandırma sistemi ile firmalara sunulmaktadır. Firmalar reklamlarını yapmak için A3, A4, A5 ya da A6 boyutlarında kâğıtlar kullanarak el ilanlarını bastırabilirler. Bastırılan el ilanı ölçüleri arttıkça üzerine eklenebilecek olan bilgi sayısı da artış gösterir. Bu da firmanın daha fazla ürünü ya da kampanyayı müşterilerine tanıtabileceği anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra boyutlar artarken el ilanlarının arka sayfasının da kullanılıp kullanılmadığı önemli etmenler arasında yer alır. Herhangi bir boyutta yer alan kâğıdın eğer arka sayfası da reklam için kullanılıyorsa bu reklam alanının iki katına çıktığını göstermektedir. Bu da doğal olarak fiyatları ciddi biçimde etkiler. El ilanı siparişi verilirken firmaların boyutları en iyi şekilde belirlemesi ve sonrasında siparişlerini vermesi gerekir. Son dönemde üretilen katlamalı el ilanları ile birlikte kullanılan reklam alanı üç ya da dört katına çıkarılabilir.

Bu etmenin dışında kullanılan kâğıdın da fiyatlar üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır. Son dönemde genellikle firmalar kaliteli kâğıtlar ile bu baskı işlemlerini gerçekleştirirler. El ilanları çoğunlukla dış ortamlarda dağıtıldığı için mevsim şartlarına dayanabilecek kâğıtlardan oluşturulmalıdır. Bunun yanında birçok el ilanı ileride gerekeceği için saklanmaktadır. Bu sebeple de saklanırken zarar görmemesi tamamen kâğıdın kalitesi ile alakalı olacaktır.

El İlanı Bastırılırken Firmalar Nelere Dikkat Etmelidir?

İlk olarak el ilanının boyutları büyüdükçe etkisinin büyüdüğü de kabul edilmelidir. Ancak satılacak ya da pazarlanacak ürüne göre de bu boyutların bir uygunluk düzeyi bulunur. Eğer gereğinden çok daha büyük bir el ilanı üretilirse bu tüketiciler için kullanması ve saklanması oldukça zor bir el ilanı olacaktır. Diğer bir etmen olarak el ilanlarında kullanılan renkler son derece önemlidir. Soluk renklerin yerine firmaların canlı ve dikkat çekici renkleri tercih etmesi gerekmektedir. Böylece tüketiciler ilanları ele aldıklarında direkt olarak ilgisini çeken yazılara ve kampanyalara yönelebilirler. Renklerin yanında kullanılan yazıların türü ve yazı boyutu da dikkat çekici olacaktır. El ilanı tasarla işleminde de renkleri önemi anlaşılmaktadır.

Genel olarak firmaların ilanlarda en dikkat çekici noktalara parmak basması gerekir. Her ne kadar el ilanları büyük olsa ve üzerilerinde çok sayıda bilgi olsa da bu ilanları alan kişilerin çoğu ilanda yazan her bilgiyi okumaz. Kısa bir göz gezdirmeden sonra kendisinin en çok dikkatini çeken kısımları okumaktadır. Birçok araştırma el ilanlarında en çok incelenen kısımların yazının son kısımları olduğunu göstermektedir. Bu sebeple de firmalar son kısımlarda anlatmak istedikleri bilgileri direkt olarak kullanıcılara aktarabilirler. Firmaların markalaşmış sloganları ya da kampanyaları varsa kesinlikle bu el ilanlarında bunlara yer verilmelidir. Bu etmenlerin tamamına el ilanı hazırlama aşamasında dikkat edilmelidir.

El İlanı Tasarımları Nasıl Yapılır?

Firmalar bir el ilanı bastırmak istediklerinde üretici firma ile görüşmeye giderler. Üretici firmada yer alan tasarımcılar firmaları bilmeleri gereken her konuda bilgilendirirken danışmanlık hizmeti de vermektedir. El ilanı tasarımı yapılmadan önce tüm aşamalar konusunda hemfikir olunması gerekir. İlk olarak el ilanının boyutuna karar verilir. A4 el ilanı fiyatları uygun düzeylerde olduğundan genel olarak yeterli bilgi de bu boyutlarda verilebilmektedir. Bu sebeple bu ilanlar oldukça fazla tercih edilir. Ancak A5 el ilanı fiyatları da kullanışa göre oldukça başarılıdır. Elde tutulması son derece kolay olan A5 kâğıdı da bu aşamada başarılı bir seçim olabilir.

Üretici firmalar bu aşamada daha öncesinden gerçekleştirdikleri el ilanı örnekleri ile de müşterilere yardımcı olmaktadır. Rahatlıkla müşteriler basım işleminden sonra ellerine geçecek olan el ilanları hakkında küçük de olsa bir fikir edinmiş olurlar.

El İlanı Siparişi Nasıl Verilir?

İnternetin hayatımıza girmesi sebebiyle online matbaa olarak hizmet veren çok sayıda firma yer almaktadır. Bu sebeple işletmeler bastıracakları el ilanları için bu firmaların sitelerine girerek iletişime geçebilirler. Site üzerinden tasarım işlemlerine de izin verilirken merak edilen tüm sorular firmaya yönetilebilmektedir. İnternet sitelerine ucuz el ilanı için başvuran kişiler oldukça iyi bir şekilde dönüş alabilirler. Genel olarak tasarım sonrasında düşük sayıda basılan ilanlardan verim alındıkça el ilanı sayısı artmaktadır. Alınan verim arttıkça online el ilanı siparişlerinde de çok ciddi artışlar meydana gelmektedir. Olabilecek en kısa süre içerisinde üretici firmalar kişilere el ilanlarını teslim edeceklerdir.