Broşürler

Göster:
Sırala:
Broşürler

Broşür Nedir?

Çok uzun zamandan bu yana kullanılan reklam araçlarından birisi olan broşürler sayesinde firmalar ve işletmeler, verilen hizmetlerle ilgili tanıtımlarını rahatlıkla yapabilmektedir. Peki, firmalar için bu kadar önemli bir reklam aracı olan broşür nedir?

Broşür,matbaa ürünlerinden birisi olarak tanımlanmaktadır. Broşür baskı sayesinde herhangi bir ürün ya da verilen bir hizmetle ilgili ayrıntılı bilgiler bu konuda belirlenen hedef kitlelere çok rahat bir şekilde ulaştırılabilir. Bu nedenle ürün aynı zamanda uzun yıllardan bu yana kullanılan ve en ekonomik reklam araçlarından birisidir. Günümüzde geleneksel reklam araçlarının çoğu yerini dijital olarak yapılan reklam araçlarına bıraksa da, broşürler halen aynı etkiyi göstermeye devam etmektedir.

Broşür Çeşitleri

Firmaların hizmetlerinin ya da ürünlerinin tanıtımları için kullanılan broşürler birbirinden farklı ebat ve ölçülerde basılabilir. Bu yüzden broşür basımı yaptırmak isteyen firmaların ya da bireylerin ilk olarak hangi ebatta broşür bastıracağını belirlemesi gerekir. Broşür boyutları konusunda karar vermek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu reklam aracında hangi bilgilerin olması gerektiğidir. Eğer verilen hizmet ya da tanıtılması gereken herhangi bir ürünle ilgili kısa ve öz bilgilerin yer alması isteniyorsa küçük boyutlarda broşürler hazırlanabilir. Ancak daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir tasarım yapılırsa, bu kez broşürün boyutunu da buna göre belirlemek gerekir. Piyasada yaygın olarak kullanılan broşür ölçüleri A3, A4, A5 ve A6 şeklindedir. Bunun dışında isteğe göre kırımlı ve özel boy broşürler de basılabilir.

Etkili Bir Broşür Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Broşür tasarımı konusu, broşürün hazırlanmasındaki en önemli aşamalardan birisidir. Bu nedenle istenilen özelliklerdeki broşürleri baskı aşamasına göndermeden önce, belirli konulara dikkat ederek tasarlamak gerekiyor. Bu konuda en önemli olan konu, tasarımı yapılmaya başlanılan bu ürünün hedef kitlesini belirlemektir. Hedef kitle belirlendikten sonra ise broşürde yer alması istenilen bilgilere göre ebada, yani büyüklüğe karar vermek gerekir. En önemli özellik, son derece sade ve basit olmasıdır. Bu yüzden broşür tasarla aşamasında ürünün mutlaka sade ve anlaşılabilir halde hazırlanması, yazılarının okunaklı olması gerekir. Herhangi bir konuda hazırlanan broşür, eline geçen kişinin ilk anda ilgisini çekebileceği gibi, bir anda kişinin ilgisiz kalmasına da neden olabileceği için, broşür tasarımının kişilerin eline geçtiği ilk anda ilgilerini çekebilecek şekilde tasarlanması da broşür tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisidir.

Broşürler Nerelerde Kullanılır?

Etkili reklam araçlarından birisi olan broşürler çok farklı sektörlerde hizmet veren birçok firma tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Firmalar hizmet verdikleri alandaki yenilikleri ve hizmetlerini çeşitli ebatlardaki el broşürü sayesinde çok daha kısa bir sürede hedef kitlelerine ulaştırabiliyorlar. Özellikle binlerce müşterisi olan süper marketler, indirime giren ürünlerini  market broşürü sayesinde müşterilerine ulaştırmakta ve markete gelen müşteri sayılarını arttırmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz örneklerde olduğu gibi süper marketler a3 broşür ebadını tercih ederek baskı yaptırdıkları gibi bu reklam aracında yer alacak ürünlere göre daha farklı ebatlarda da hazırlayabilir. Bunun dışında farklı alanlarda hizmet vermek için girişimde bulunan ve yeni açılan mağazalar da firmalarının tanıtımlarını yapmak için çeşitli broşür örnekleri kullanmaktadır.

Broşürlerde Hangi Bilgilerin Yer Alması Gerekir?

Firmalar broşür sipariş konusunda girişimde bulunmadan önce bu konuda uzman olan firmalardan destek alarak ihtiyaca göre bir broşür hazırlamalıdırlar. Ancak etkili bir iş olması için mutlaka bazı konulara özen göstermek gerekir. Tasarım aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu az kelime ve cümle ile mümkün olduğu kadar çok şey ifade etmektir.Bunun için de sadece yazılardan değil, görsel ögelerden de yararlanılabilir.Çünkü bireylerin çok büyük bir bölümü uzun yazıları okumayı sevmez ve ilk anda bundan sıkılabilir. Ancak bunun yerine dikkat çekici bir şekilde hazırlanan ve kısa metinlerden, görsellerden oluşan ürün bireylerin ilgisini çeker. Kapak kısımlarında ya da ilk görüşte dikkat çekecek olan kısımlarında firma ya da tanıtılmak istenen ürünle ilgili sloganlar kullanmak da oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca, mutlaka yer alması gereken bilgilerden birisi de firmanın adres ve iletişim bilgileridir. Bu durum ürünü inceleyen hedef kitlenin, ilgili firmaya güven duymasını sağlamaktadır. Tüm bunların dışında firmanın broşürlerinde hedef kitlesine doğrudan hitap eden cümlelere yer vermesi, canlı ve parlak renkler kullanması, ürünün sahip olması gereken özelliklerdendir.

Broşür Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Günümüzde a4 broşür başta olmak üzere birçok ebatta broşüre ihtiyaç duyan firmalar bu konuda uzman olan deneyimli matbaalardan yardım almaktadır. Hatta gelişen teknoloji ile birlikte online matbaa hizmeti veren birçok firmanın bulunduğunu da belirtelim. Herhangi bir konuda broşür bastırmak isteyen bireylerin merak ettikleri en önemli konulardan birisi broşür fiyatlarıdır. Broşür fiyatları konusu aslında öyle çok karmaşık bir konu değildir. Genel olarak piyasada ortalama fiyatların olduğunu söyleyebiliriz. Peki, fiyatları neye göre belirleniyor. Firmalar tarafından sıklıkla kullanılan ürünlerin fiyatlarını etkileyen en önemli etken elbette broşürlerin ebadıdır. 

Örneğin a5 broşür ile a4 ya da a3 ebadındaki broşürlerin fiyatlarında mutlaka az da olsa bir fark bulunur. Çünkü matbaalar tarafından baskıya alınacak olan broşürlerin ebatlarının farklı olması,matbaaların da daha az ya da daha fazla kâğıt kullanmasına neden olur. Bu nedenle broşürler için yüksek ücretler ödememek için anlatılmak istenen bilgileri veya tanıtılması gereken ürünleri mümkün olduğu kadar az cümleler ile anlatmak ve küçük ebatlara sığdırmak gerekir. Ebatları dışında kullanılan kâğıtların kalitesi de fiyatlarını direkt olarak etkileyen faktörlerden birisidir. Ancak bu konuda da broşür bastıracak olan firmalara, ihtiyaca ve broşür için ayrılan bütçeye göre çeşitli seçenekler sunulmaktadır.